U šest zemalja jugoistočne Evrope, sloboda medija je pod jačim pritiskom nego ranije. Samo tri zemlje su ostvarile napredak, dok je jedna zemlja zadržala prošlogodišnji ranking. Ovo je rezultat izveštaja o slobodama medija urađenog od strane NVO “Reporteri bez granica” (RBG ). Rumunija i Srbija su ostvarile najbolje rezultate (rangirane su na 49. i 59. mestu od 180 zemalja). Makedonija i Bugarska su najlošije plasirane zemlje (rankirane na 118. i 113. mestu), u skladu sa istraživanjem RBG.
Pri tome se negativan trend u regionu Balkana nastavlja. “Uprkos napretku u procesu integracija zemalja jugoistočne Evrope u strukture EU, medijski pejzaži jugoistočne Evrope se i dalje bave ozbiljnim preprekama oko postizanja slobode i pluralizma medija”, kaže šef KAS (Konrad Adenauer Stiftung) medijskog programa za jugoistočnu Evropu, Kristijan Spahr . “Iako su novinari zvanično nezavisni, oni su i dalje pod pritiskom, ne samo političkih aktera, već i vlasnika medija i oglašivača . Postoji samo nekoliko šire priznatih standarda u profesionalnom izveštavanju, a javna podrška slobodi medija je niska.”
Prema Spahru, rangiranje “Reportera bez granica” se ne mogu ogledati u svim dešavanja u medijima u svakoj zemlji. Međutim, to je važan pokazatelj za opšte uslove.”Budući da postoji dugoročni negativni trend, političari i predstavnici medija treba da reaguju.”
Prema KAS medijskom programu za jugoistočnu Evropu, sledeća pitanja vezana za medijske slobode i pluralizam su tipična za zemlje transformacije u regionu:
- Tendencije monopolizacije u pojedinim medijskim sektorima
- Netransparentna vlasnička struktura i izvori sredstava medija
- Državne i javne agencije su najveći oglašivači, posebno u štampanim medijima
- Politički interesi preovlađuju za vlasnike medija
- Učešće medija u političkim kampanjama
- Delimično nejednak pristup distributivnim mrežama
- Nedovoljne pravne garancije za slobodu medija
- Slaba samoregulacija i lobiranje predstavnika medija
- Neadekvatni uslovi rada novinara
- Nedostaje konsenzus među predstavnicima medija o etičkim standardima
Interakcija ovih faktora uzrokuje da su čak i neke zemlje EU postigle slab ranking. Na primer, Bugarska je rangirana između Maldiva i Zambije, prema RVB. “Novinari u Bugarskoj nisu sistematski ugnjetavani, ali loši uslovi u medijskom sektoru masovno ograničavaju njihovu slobodu”, navodi Spahr .
U Bugarskoj, kao i u Rumuniji, poverenje građana u nezavisnost medija je znatno niska. Ovo je takođe pokazalo istraživanje KAS . Samo 12 odsto Bugara i samo 28 odsto Rumuna veruje da su mediji u njihovoj zemlji nezavisni (rezultati iz 2016. i 2015. godine ) .
Prema drugoj KAS studiji, svaki drugi novinar u Bugarskoj doživljava pritisak od strane političkih i ekonomskih aktera. Svaki treći predstavnik medija kaže da je u njegovom mediju nije dozvoljeno izveštavanje o određenim temama, licima i kompanijama.
“Politička stabilnost je važan faktor za proširenje EU, međutim , društvenim vrednostima kao što su sloboda izražavanja i pluralizam medija moraju biti čvrsto uspostavljeni.”, kaže Kristijan Spahr . ” Ako EU želi da uspešno nastavi svoje proširenje, treba uzeti u obzir snažnije sprovođenje ovih demokratskih vrednosti.”
Nemačka je rangirana na 16. mestu, Austrija na 11. i Švajcarska na 7. mestu liste RVB .
Ceo izveštaj možete preuzeti ovde.